Erkės ir jų pernešamos ligos šunims
Nuo pavasario vidurio iki rudens vidurio vienos didžiausių šunų priešių yra erkės. Visus šiuos mėnesius jos būna aktyvios ir platina daugybę virusininių ir bakterinių ligų. Mūsų augintinius, erkės gali apkrėsti sunkiomis ar net mirtinomis ligomis. Gerai, kad pavasaris jau praėjo, nes erkės aktyviausios būna po žiemos, tuomet jos aktyviai ieško maisto ir būna labai mažos, todėl sunku jas pastebėti. Tačiau dar nesidžiaukite, erkės vis dar aktyvios ir itin pavojingos šunims.
Lietuvoje šunims dažniausiai diagnozuojama babeziozė. Tai labai panašu į maliariją. Įsisiurbus erkei, babeziozės sukėlėjai patenka į šuns kraują ir ardo raudonuosius kraujo kūnelius. Po paros ar kelių – šuo tampa vangus, apatiškas, praranda apetitą, pradeda karščiuoti, gali vemti ar viduriuoti.
Erkės šunis taip pat gali užkrėsti erlichiozė ir anaplazmozė. Jei šuo suserga šiomis ligomis, tai jis karščiuoja, praranda apetitą, yra apatiškas, netenka svorio, atsiranda išskyros ar kraujavimas iš akių, nosies, patinsta galūnės. Kai kurie šunys gali vemti, viduriuoti, kosėti, sunkiai kvėpuoti.
Erkės sukelia daug įvairių ir sunkių ligų. Įsisiurbusi erkė gali šunį užkrėsti borelioze arba Laimo liga. Jeigu šuo užsikrečia šia liga, tai jam gali išsivystyti sąnarių uždegimas, šuo ima šlubuoti, praranda apetitą, jautriai reaguoja į prisilietimus. Blogiausia tai, kad ligos požymiai pradeda ryškėti ne iš karto, tai gali nutikti praėjus nuo erkės įsisiurbimo 1-2 ar net 5 mėnesiams.
Savo augintinį apsaugoti nuo erkių galite specialiais preparatais: lašiukais, antkakliais, purškalais. Šiuo preparatus galite rasti veterinarijos vaistinėse, kur galėsite gauti patarimų iš veterinarijos gydytojo, kokia priemonė bus tinkamiausia Jūsų keturkojui.
Jei pasirinkote lašinti lašiukus, tai darykite ant sprando odos, praskleidus kailį. Lašiukai pradės veikti tik tada, kai įsigers į odą ir pateks į kraujotaką. Jei pasirinkote purškalą, tai jį purškite tiesiai ant kailio. O specialus antkaklis taip pat yra veiksminga priemonė, kuri gali apsaugoti augintinį nuo erkių kelis ar daugiau mėnesių.
Nepasitikėkite šimtą procentų priemonėmis nuo erkių. Visuomet grįžus iš lauko, šunį atidžiai apžiūrėkite. Jeigu pamatote, kad yra įsisiurbusi erkė, kuo greičiau ją ištraukite. Įsisiurbusią erkę paimkite su pincetu kuo arčiau odos. Kad erkė atsikabintų, pajudinkite ją į šalis ir lėtai traukite sukant prieš laikrodžio rodyklę. Įkandimo vietą dezinfekuokite spiritiniu tirpalu.
Taigi, šiuo metų laiku būkite itin atidūs, prižiūrėkite savo gyvūną ir stebėkite jį. Jeigu pamatysite išvardintus požymius, kuo greičiau kreipkitės į veterinarijos gydytojus arba į artimiausią šunų kirpyklą. Greitai pastebėtą ligą, galima išgydyti.