mazu veisliu sunys

Kaip dresuoti mažų veislių šunis?

Mažų veislių šunų dresūra

Pastaruoju metu populiarėja mažosios šunų veislės ir žmonės vis dažniau nori įsigyti čihuahua, rusų toiterjerus, jorkšyro terjerus, špicus ir kitas veisles. Taip yra todėl, kad maži augintiniai yra praktiškesni nedideliuose butuose ir suvaržytose erdvėse, taip pat šie mažyliai yra atsidavę šeimininkams ir visad pilni neišsenkančio optimizmo bei žaismingumo. Taigi, šeimininkams  turintiems mažų veislių šunims visad įdomu, kaip turi vykti dresūra ir kokius prioritetus iškelti sau ir savo augintiniui bei kaip visa to pasiekti. Juk kiekvienam šeimininku svarbu, kad jo augintinis vykdytų tam tikras komandas, kurių gali prireikti kasdieniame gyvenime, kad ir lankantis šunų kirpykloje. Šunų kirpykla Vilniuje mažų veislių šunims dažnai būna įprasta vieta, todėl jie turi mokėti elgtis kirpykloje paklusniai.

Mitas tai, kad mažų veislių šuneliai sunkiai pasiduoda dresūrai. Dresūros specialistai teigia, kad tokie augintiniai, kaip toiterjeras ar čihuahua, yra labai protingi, turi aukštą intelektą ir gerai supranta jiems iškeltas užduotis.

Klasikinis dresūravimo būdas – pasiekus teigiamą rezultatą paskatinti, o jeigu nepavyksta šuniu atlikti, tai nubausti. Deja, toks standartinis būdas nėra efektyvus mažų veislių dresūroje.

Mažų veislių šunų dresūrai puikiai tinka teigiamo skatinimo dresūra, kurioje naudojamas klikeris. Klikeris – tai maža dėžutė, kurią paspaudus išgaunamas tylus spragtelėjimas. Jo pagalba lengvai galima pasiekti mažojo augintinio paklusnumą.

Klikerio metodo esmė – sąlyginis skatinimas. Duodant šuniui komandą, reikia jį stebėti ir sulaukus teisingos reakcijos, staigiai spausti klikerį ir duoti kąsnelį. Šunelis greitai supranta, kad klikelio spragtelėjimas atstoja žodinį paskatinimą, o kąsnelis – švelnumą. Šiuo metodu lengvai išmokysite šunį bazinių komandų: „sėdėt“. „gulėt“, „duok labas“, „balsas“, „pas mane“, „netempti pavadėlio“ ir pan. Galima išmokyti ir kitokių triukų, kuriais galėsite pasididžiuoti prieš draugus.

Vis dėlto dresūroje neapsieinama vien tik skatinimu.  Bausmei galima naudoti „pauzės“ metodą – atsitraukti nuo šuns, atsukti jam nugarą ar neatsakyti į jo kvietimą žaisti. Šuo turi suprasti, kad elgesys privedęs prie bausmės yra neleistinas. Tačiau jokiu būdu negalima naudoti grubaus elgesio ar fizinių bausmių. Tai tik pakenks šuns psichikai ir neduos jokios naudos.

Dar keletas patarimų, kurie padės dresiruojant mažos veislės šuniukus:

  1. Klikerio negalima naudoti kaip bausmės, jis naudojamas tik paskatinimui. Jei nors kartą apgausite šunį, tai galite prarasti jo pasitikėjimą visam gyvenimui.
  2. Mokinant mažą šunelį naudokite ir klikerį, ir kąsnelį. Atsiras šuniui refleksas:  komanda – veiksmas – paskatinimas.
  3. Klikerio nereikia spausti daug kartų, užtenka vieno. Geriau padidinti kąsnelių kiekį.
  4. Užsiėmimų metu nei šeimininkas, nei augintinis neturi pavargti. Iš pradžių treniruotės turėtų užtrukti keletą minučių ir abu turite jausti pasitenkinimą.
  5. Iš pradžių pradėkite nuo lengvesnių užduočių ir palaipsniui pereikite prie sunkesnių. Paskatinkite šunį net jeigu jis neišpildė visos užduoties, bet elgiasi teisinga linkme.
  6. Paskatinimas turi sekti tik už veiksmą po komandos. Kitaip šuo gali tapti tiesiog „prašinėtoju“, kuris darys įvairius triukus, kad tik gautų skanėstą.

Taigi, šuniui reikia auklėjimo, dėmesio ir kantrybės ir tuomet galėsite suprasti vienas kitą.